Leasing samochodu używanego na firmę od osoby prywatnej

Coraz więcej zapytań dotyczy leasingu samochodu używanego kupowanego od osoby fizycznej na podstawie umowy kupna-sprzedaży. Jakie w tej sytuacji mamy możliwości finansowania?

Firmy leasingowe nie finansują samochodów od osób prywatnych bez faktury VAT

Co do zasady, nie ma możliwości leasingu samochodów kupowanych bez faktury VAT lub faktury VAT-marża. Dlatego, jeżeli sprzedającym jest osoba nie prowadząca działalności gospodarczej i/lub nie może wystawić faktury VAT, przy zakupie takiego samochodu kupujący nie może skorzystać z leasingu.

Towarzystwa Leasingowe niechętnie kupują przedmioty od osób prywatnych, od których nie uzyskają faktury. Jedyną możliwością finansowania leasingiem w takim przypadku jest pośrednictwo komisu samochodowego lub firmy zajmującej się handlem pojazdami używanymi

Jak z umowy kupna-sprzedaży zrobić fakturę VAT-marża

Jeżeli Kupującemu bardzo zależy na konkretnym samochodzie, ale sprzedaje go osoba prywatna na umowę kupna-sprzedaży, można taki samochód przepuścić przez komis. Czyli właściciel sprzeda samochód do komisu, a komis sprzeda samochód zainteresowanemu. Nie rozwiązuje to do końca problemu, gdyż dokumentem sprzedaży będzie faktura VAT-marża.

Poza tym, przy takiej operacji należy się liczyć z prowizją komisu ok 2-5%, ale komis ponosi wtedy opłacenie podatku PCC 2%.

Faktura VAT-marża– jest to dokument, na podstawie którego dokonuje się sprzedaży używanych samochodów osobowych, których poprzedni właściciel nie miał prawa do odliczenia podatku VAT (zazwyczaj sprzedającym pojazd była osoba nieprowadząca działalności gospodarczej lub prowadziła działalność i nie podlegała opodatkowaniu VAT). W takim dokumencie sprzedaży nie został wyszczególniony podatek VAT. W związku z tym wartość na fakturze, podana jako brutto, jest traktowana jako netto.

Możliwe rozwiązania

Gdy Kupujący już pozyska fakturę VAT-marża, ma do wyboru teoretycznie trzy rozwiązania:

  • Leasing operacyjny
  • Leasing finansowy
  • Pożyczkę leasingową

Leasing operacyjny samochodu używanego od osoby prywatnej na firmę jest skrajnie nieopłacalny.

Finansowanie samochodu używanego od osoby prywatnej poprzez leasing operacyjny, nawet jeżeli bank zdecydowałby się na taką operację, jest skrajnie nieopłacalny dla kupującego. Leasing operacyjny jest usługą, dlatego do opłaty wstępnej, każdej raty leasingowej i wykupu firma leasingowa doliczyłaby 23% podatku VAT, czyli tak jakby cena samochodu wzrosła o 23%. Dodatkowo, wycena pojazdu będzie zawyżona o 23% w stosunku do jego wartości, a to może zostać zaakceptowane jedynie poprzez wniesienie większej opłaty wstępnej.

Poza tym firmy leasingowe nie są zainteresowane taka transakcją także rozważanie możliwości odpada.

Leasing finansowy na samochód z fakturą VAT-marża tak, ale…

Jeśli leasing na samochód używany to tylko finansowy, ponieważ w tej sytuacji VAT nie pojawia się w transakcji. Nie został uwzględniony na fakturze i w związku z tym nie może być odliczany. Taka forma finansowania jest odpowiednia przede wszystkim dla przedsiębiorców, niebędących płatnikami VAT oraz rozliczających się na podstawie ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej.

W leasingu finansowym VAT zostanie doliczony tylko do części odsetkowej opłaty leasingowej co czyni go znacznie tańszym od leasingu operacyjnego gdzie VAT był doliczany do całej opłaty leasingowej. Ponadto leasingobiorca amortyzuje zakupiony samochód. Maksymalny kwota do jakiej można dokonywać odpisów amortyzacyjnych dla samochodów osobowych to 20 000 EUR. Wszystko co jest ponad te kwotę, nie stanowi już kosztów uzyskania przychodu co w przypadku drogich samochodów należy ponownie dokonać kalkulacji co będzie tańsze: leasing operacyjny czy finansowy.

Pożyczka leasingowa na używany samochód z fakturą VAT-marża.

Najlepszym finansowaniem na zakup używanego samochodu od osoby prywatnej jest pożyczka leasingowa. Oczywiście, również jak w przypadku leasingu operacyjnego i finansowego wymaga faktury VAT-marża, ale jest rozwiązaniem optymalnym.

Pożyczka leasingowa nie jest obłożona podatkiem VAT co jest bardzo istotne dla przedsiębiorców, którzy nie są płatnikami podatku VAT i nie mają możliwości odliczenia

Podatkowo pożyczka jest rozliczana jak kredyt bankowy – do kosztów uzyskania przychodów zalicza się odsetki od pożyczki. Właścicielem samochodu jest korzystający, który dokonuje amortyzacji.

Zapoznaj się z ofertą pożyczki leasingowej na samochód używany (osobowy, dostawczy, ciężarowy). Możliwe finansowanie aż na 8 lat dla używanych samochodów a suma wieku i okresu finansowania nie może przekroczyć 15 lat – przy wpłacie własnej nawet 0%  Dla samochodów o DMC do 3,5 tony procedura uproszczona.

Jeżeli jesteś zainteresowany ofertą pożyczek leasingowych na zakup samochodów od osób prywatnych zachęcam do zapoznania się z ofertą oraz kontaktu ze mną. Jeżeli potrzebujesz porady, zadzwoń.