Leasing samochodów używanych – zasady

Wiek samochodu używanego a okres leasingu

Finansowanie samochodów używanych w leasingu operacyjnym możliwe jest na okres od 24 do 48 miesięcy, natomiast wiek samochodu wraz z okresem leasingu nie może przekraczać 10 lat. Oznacza to, że maksymalny wiek samochodu może wynosić około 8 lat i możemy go finansować na 2 lata.

Wiek samochodu a warunki cenowe leasingu

Decydując się na leasingowanie używanych samochodów, warto wybrać samochód w wieku do 3 lat, ponieważ warunki cenowe (marża leasingodawcy) są wtedy takie same jak w przypadku leasingu nowych samochodów.

Wysokość opłaty wstępnej

Opłata wstępną przy leasingu samochodów używanych zależy od kwoty, okresu prowadzenia działalności, oraz procedury weryfikacji finansowej przedsiębiorcy. Zasada jest taka, że im większa kwota i/lub krótszy okres prowadzenia działalności tym trudniejsza procedura. Najczęstszym przypadkiem to finansowanie do 200 tys., 10% opłaty wstępnej i procedury uproszczone weryfikacji.

Po szczegóły oferty znajdują się tutaj:

leasing samochodów ciężarowych >>

leasing samochodów osobowych i dostawczych >>

Pochodzenie pojazdu a warunki finansowe oferty

W przypadku samochodów używanych pochodzących od autoryzowanego dealera, z udokumentowaną historią i pełną dokumentacją i gwarancję można uzyskać korzystniejsze warunki finansowania – nawet 1% opłaty wstępnej.

Formalności i dokumenty

Do decyzji o leasing samochodu osobowego potrzebne są następujące dokumenty samochodu:

  • Kopia dowodu rejestracyjnego
  • Opis parametrów, specyfikacja wyposażenia
  • Faktura lub faktura pro-forma
  • Informacja o przebiegu pojazdu
  • zdjęcia – zdjęcie nr VIN na stałym elemencie nadwozia (nie na podszybiu)
  • zdjęcie przebiegu pojazdu (drogomierza)
  • zdjęci dookoła całego samochodu
  • w przypadku leasingu samochodów używanych importowanych, konieczne może być okazanie kopii pochodzenia samochodu tj. zagraniczny dowód rejestracyjny (tzw. brief), certyfikat eksportowy (USA – samochody niezarejestrowane, kupione na aukcjach internetowych) + dodatkowo faktura nabycia z potwierdzeniem zapłaty ceny wskazanej na fakturze.

Jeżeli chodzi o dokumenty Klienta, w większości przypadków zastosowanie ma procedura uproszczona, w której wymagane są tylko dokumenty rejestrowe firmy i dowody osobiste osób zgodnie z KRS lub przedsiębiorcy w przypadku działalności gospodarczej.

Wycena rzeczoznawcy

Dla specjalistycznych samochodów osobowych i specjalistycznych samochodów dostawczych oraz pojazdów ciężarowych od dostawców, którzy nie są na liście zaufanych dostawców leasingodawcy, leasingodawca może wymagać oceny rzeczoznawcy, której koszt pokrywa kupujący (od 370 zł netto). Informacja o specjalistycznym przeznaczeniu pojazdu jest zapisana w dowodzie rejestracyjnym.

W ramach świadczonych przeze mnie usług, można zlecić wykonanie usługi przez rzeczoznawcę firmy DEKRA.

Leasing samochodów używanych z fakturą VAT marża

Z uwagi na skrajnie nieopłacalną transakcję nie oferuję Klientom finansowania w leasingu operacyjnym samochodów na fakturę VAT-marża. Taką fakturę można spotkać na samochody oferowane w komisach samochodowych i u dealerów prowadzących sprzedaż używanych samochodów, których poprzedni właściciel był osobą nieprowadzącą działalności gospodarczej lub prowadzącą ale nie podlegającej opodatkowaniu VAT.

Zasada ta dotyczy zarówno samochodów pochodzenia krajowego jak i z importu UE i USA.

Jeżeli leasing samochodu używanego z fakturą Vat-marża to tylko leasing finansowy, w którym VAT jest doliczany tylko do części odsetkowej.

Taka forma finansowania jest zasadna dla podmiotów nie będących płatnikami podatku VAT oraz rozliczających się na podstawie karty podatkowej lub ryczałtu ewidencjonowanego.

Dla przedsiębiorców nie będących płatnikami podatku VAT, bardziej opłacalna może się okazać pożyczka leasingowa na zakup samochodu używanego.

Leasing samochodów używanych na umowę kupna-sprzedaży

W przypadku zakupu pojazdu na podstawie umowy kupna-sprzedaży od osoby prywatnej, nie ma możliwości finansowania pojazdu leasingiem.

Jeżeli szukasz leasingu na samochód używany – zadzwoń 887 777 135 lub napisz kontakt@leasing-firmowy.pl. Możesz również zamówić przygotowanie kalkulacji.