Jakie są różnice między leasingiem operacyjnym a finansowym

Zastanawiasz się czym się różnią różne rodzaje leasingu? Poniżej przeczytasz o różnicach i podobieństwach. Najpierw ustalmy – są dwa rodzaje leasingu.

Na pewno słyszałeś również o leasingu zwrotnym albo nawet o zwrotnym technicznym, ale to nie jest kolejny rodzaj leasingu tylko forma refinansowania posiadanych środków trwałych w celu uwolnienia zamrożonego w aktywach kapitału i może być realizowana zarówno w formie leasingu operacyjnego jak i finansowego.

Porównanie leasingu operacyjnego i finansowego

Leasing operacyjny Leasing finansowy
Cel zawarcia umowy Użytkować  lub użytkować i wykupić przedmiot. Użytkować i stać się właścicielem przedmiotu.
Własność leasingowanego przedmiotu Przedmiot jest własnością leasingodawcy. Przedmiot jest własnością leasingobiorcy.
Koszty uzyskania przychodu dla przedsiębiorcy Koszt uzyskania przychodu stanowi cała rata leasingowa i opłata wstępna. Koszt uzyskania przychodu stanowią odsetki i amortyzacja.
Okres finansowania Od 24 do 84 miesięcy. Minimalny okres to 40% czasu amortyzacji. Od 6 do 84 miesięcy. Minimalny okres finansowania zależny jedynie od procedury leasingodawcy.
Udział własny czyli opłata wstępna lub tzw. wkład własny Od 0 do 45 % Od 0 do 45 %
Wykup końcowy Od 1 do 35% (uzależnione od wewnętrznych procedur). Nie istnieje- po spłacie zobowiązania przedmiot automatycznie staje się własnością leasingobiorcy.
Wcześniejsza spłata. Możliwa po upływie czasu nie krótszego niż 40% czasu amortyzacji (dla samochodów osobowych st. amortyzacji to 20% rocznie, więc po 24 miesiącach). Możliwa po upływie minimalnego okresu określonego procedurami (6 miesięcy).
Podatek VAT Leasing operacyjny jest usługą i VAT doliczany do każdej raty leasingowej. Wysokość VAT jest taka jak na przedmiocie. VAT doliczany do pierwszej raty, opłacany z góry.
Kradzież i szkody całkowite Rozliczana w kwotach netto; pozostałe do spłaty raty, odszkodowanie z AC i/lub GAP oraz ewentualna wartość wraku zostają rozliczone. Rozliczana w kwotach netto; pozostałe do spłaty raty, odszkodowanie z AC i/lub GAP oraz ewentualna wartość wraku zostają rozliczone.

Kiedy leasing operacyjny się opłaca

Leasing operacyjny opłaca się dla firm, które szukają miesięcznego stałego i równego kosztu w celu odliczenia VAT i zmniejszenia podatku dochodowego. Leasing operacyjny to najczęściej wybierana przez firmy forma finansowania pojazdów, zarówno samochodów używanych jak i nowych ze względu na korzyści podatkowe w długim okresie ponieważ każda opłata leasingowa to koszt przedsiębiorcy. Dobry wybór dla firm które potrzebują:

  • Jednorazowego dużego kosztu przy zakupie (wysoka wpłata własna).
  • Miesięcznego stałego i równego kosztu w celu odliczenia VAT i zmniejszenia podatku dochodowego.
  • Potrzebują dopasować wysokości miesięcznych opłat do potrzeb i możliwości a także sezonowości swojego biznesu.

Kiedy wybrać leasing finansowy

Leasing finansowy wybrać powinny firmy, które szukają wysokiego jednorazowego odliczenia podatku VAT i wysokiego jednorazowego kosztu, oraz wtedy gdy leasing operacyjny się nie opłaca czyli przy zakupie towarów z obniżoną stawką podatku vat (leasing sprzętu medycznego dla lekarzy) lub kupowanych na fakturę vat-marża jak np samochody używane z komisów od osób prywatnych.

Jeżeli zastanawiasz się nad wyborem między leasingiem operacyjnym a finansowym, skontaktuj się z nami. Pomożemy wybrać odpowiednią formę finansowania dopasowaną do możliwości i ograniczeń Twojej firmy.