Jakie warunki leasingu wybrać

Jakie warunki leasingu wybrać, żeby był dla Ciebie odpowiedni? Jak dopasować leasing do potrzeb i możliwości firmy ?

Wszystko zależy od Twoich celów podatkowych oraz ograniczeń i możliwości. Leasing jest bardzo elastyczną formą finansowania i można prawie wszystko, jednak wszystko zależy od tego co jest Ci potrzebne

Jaki rodzaj leasingu

Zanim zaczniesz się zastanawiać nad wysokością opłaty wstępnej, okresu finansowania, wykupem, musisz podjąć decyzję jaki rodzaj leasingu wybrać. Leasing finansowy czy leasing operacyjny. Ten drugi jest najbardziej popularną formą finansowania samochodów używanych i nowych, natomiast polecam Ci przeczytać o różnicach pomiędzy leasingiem operacyjnym a finansowym, bo nie zawsze to co popularne, jest odpowiednie dla potrzeb i możliwości Twojej firmy.

Wkład własny

Wkład własny, czynsz inicjalny, opłata wstępna – to różne nazwy tego samego, czyli twojej wpłaty własnej na rzecz zakupu przedmiotu.

Niska opłata wstępna

Dla firm, którym zależy na jak najniższym zaangażowaniu własnych środków finansowych i jednocześnie rozpoczęciu korzystania z przedmiotu leasingu. Istnieje możliwość uzyskania finansowania już przy wpłacie własnej w wysokości  1% wartości przedmiotu.

Wysoka opłata wstępna

Wysoka opłata wstępna w leasingu jest dla przedsiębiorców, którzy szukają dużego jednorazowego kosztu już na samym początku. Istnieje możliwość czynszu inicjalnego nawet na poziomie 40%.

Czas trwania umowy - okres leasingu

Jeżeli wybrałeś leasing finansowy to minimalny czas trwania umowy leasingowej nie jest ograniczony, w praktyce ok 3-6 miesięcy, w zależności od grupy przedmiotu. W przypadku leasingu operacyjnego jest to nie krócej niż 40% okresu amortyzacji środka trwałego, W przypadku samochodów jest to przeważnie 2 lata, choć typowe umowy leasingu na nowe samochody to ok 3-6 lat.

Krótki okres umowy leasingowej

Daje szansę na duża optymalizację podatkową i może być korzystny, gdy firma ma prognozę wysokich przychodów w najbliższym okresie.

Długi okres umowy leasingowej

Pozwala na uzyskanie niższej  miesięcznej raty leasingowej natomiast wyższy koszt całkowity leasingu. Dodatkowo Klient jest zobowiązany do opłacania ubezpieczenia AC, c w przypadku starszych samochodów może być to niezasadne

Wykup końcowy

W leasingu finansowym wykup końcowy nie występuje. Wraz z ostatnia opłatą za użytkowania (tzw. ratą leasingową), przedmiot przechodzi na Twoją własność. W leasingu operacyjnym występuje wykup końcowy, który może wynosić nawet od 1% do nawet 40% wartości przedmiotu.

Leasing z niskim wykupem

Pozwala na obniżenie kosztu całkowitego leasingu poprzez to, że szybciej dokonujesz spłaty leasingu.

Niski wykup końcowy to dobre rozwiązanie gdy po zakończeniu umowy leasingowej planujesz docelowo pozostawić leasingowany przedmiot w firmie lub wykupić na siebie jako na osobę prywatną.

Leasing z wysokim wykupem

To dobre rozwiązanie dla firm, które chcą zmniejszyć wysokość rat leasingowych.

Dobre rozwiązanie, gdy po po zakończeniu umowy nie chcesz skorzystać z możliwości wykupu i chcesz zwrócić użytkowany przedmiot do leasingodawcy lub chcesz wykupić przedmiot celem dalszej odsprzedaży (ma to sens, gdy kwota wykupu jest zbliżona lub taka sama jak cena rynkowa – wtedy obowiązkowy podatek dochodowy od różnicy będzie minimalny)

Jeżeli nie wiesz jaki leasing wybrać, który leasing jest dla Ciebie lepszy, zadzwoń 887 777 135 lub napisz kontakt@leasing-firmowy.pl. Chętnie doradzimy i podpowiemy.