Jaki leasing dla lekarza

4.4/5

Jaki leasing dla lekarza? Leasing operacyjny czy finansowy dla lekarza jest lepszy? A może pożyczka leasingowa jako alternatywa dla finansowania sprzętu medycznego przez lekarzy, kliniki, służbę zdrowia? O tych trzech sposobach finansowania sprzętu medycznego, wadach i zaletach piszę poniżej.

Działalność placówek medycznych i lekarzy jest zwolniona z VAT co oznacza, że przy takiej działalności nie można też odliczać podatku VAT. Natomiast sprzęt medyczny jest objęty stawką 8% podatku VAT. Oznacza to, że lekarz nigdy nie odliczy zapłaconego podatku VAT przy zakupie sprzętu medycznego. Przy niewłaściwym wyborze zewnętrznego finansowania problem można pogłębić i powiększyć sobie VAT o 15%, którego nigdy się nie odzyska.

Jaki sprzęt medyczny można leasingować

Aparaty EKG, KTG, aparaty do krioterapii, aparaty i zestawy EEG, Aparaty RTG (X-RAY), aparat USG, unity stomatologiczne, spiromatry, echokardiografy, autoklaw, fotele dentystyczne, fotele ginekologiczne, laser medyczny, laser frakcyjny, laser diodowy, rezonanse magnetyczne, sprzęt i urządzenia laryngologiczne, sprzęt okulistyczny, tomografy, urządzenia dentystyczne i protetyczne, fotele ginekologiczne i dentystyczne, elektroniczna aparatura kontrolno-pomiarowa do przeprowadzania badań laboratoryjnych, urządzenia do redukcji tkanki tłuszczowej, celulitu i modelowania sylwetki

Leasing operacyjny sprzętu medycznego.

Sprzęt medyczny objęty jest 8% stawką VAT. Ponieważ leasing operacyjny zgodnie z ustawą o podatku VAT traktowany jest jako usługa, to do każdej raty leasingowej sprzętu medycznego doliczany jest podatek VAT według stawki 23% (czyli +15%). I to jest podstawowy powód dla którego finansowanie sprzętu medycznego leasingiem operacyjnym jest najdroższym rozwiązaniem. Dlatego lekarze wybierają leasing finansowy.

Leasing finansowy sprzętu medycznego.

Ze względu na VAT, leasing finansowy jest korzystniejszą finansowo formą finansowania sprzętu medycznego niż leasing operacyjny. Leasing finansowy nie jest traktowany jako usługa, zatem do każdej raty leasingowej doliczany jest podatek VAT w takiej samej wysokości jak objęty jest sprzęt medyczny – czyli 8 %. Dodatkowo leasingobiorca może:

  • dokonywać odpisy amortyzacyjne od przedmiotu leasingu
  • zaliczania do kosztów uzyskania przychodów części odsetkowej rat leasingowej

Wadą tego rozwiązania jest konieczność zapłaty na początku z pierwszą wpłatą całego podatku VAT czyli: 8% od wartości sprzętu oraz 23% od odsetek.

Pożyczka leasingowa dla lekarzy.

Pożyczka leasingowa to produkt zawierający połączenie najlepszych elementów kredytu bankowego i leasingu finansowego. Tak jak w kredycie bankowym VAT jest naliczony tylko od wartości sprzętu i rozłożony do zapłaty w miesięcznych ratach (przeciwnie do leasingu finansowego, gdzie VAT płatny jest z góry). Podobnie jak w leasingu można dokonywać odpisów amortyzacyjnych i zaliczać w koszty odsetki od rat.

Pożyczka leasingowa, podobnie jak leasing, jest udzielana w oparciu o prostą procedurę z minimalną ilością dokumentów. Właścicielem sprzętu w pożyczce leasingowej, podobnie jak w kredycie i leasingu finansowym jest placówka medyczna lub lekarz prowadzący samodzielny gabinet lekarski.

Podsumowanie

Zatem jaki leasing dla lekarza jest korzystny? Pożyczka leasingowa jest najbardziej korzystną formą finansowania. Przemawia za tym 8% stawka VAT, łatwe procedury uzyskania, niskie oprocentowanie oraz możliwość zaliczania do kosztów uzyskania przychodów części odsetkowej rat leasingowej. Pomimo że leasing finansowy jest korzystniejszy dla lekarza niż leasing operacyjny, to większość firma wybiera operacyjny, ponieważ rozkłada on spłatę podatku VAT w całym okresie umowy leasingowej.

Jeżeli potrzebujesz wsparcia w dopasowaniu finansowania sprzętu medycznego lub uzyskania pożyczki finansowej skontaktuj się ze mną.

O warunkach finansowania możesz przeczytasz na podstronie dla leasingu sprzętu medycznego.